Mica parohie Homiceni din Protopopiatul Piatra-Neamț și-a sărbătorit cel de-al doilea ocrotitor

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 23, 2018   Autor: Pr. Ştefan Zaharia

Sfintele Moaște au fost întâmpinate joi, 19 iulie 2018, de către credincioșii Parohiei Homiceni și de un sobor de preoți prezidat de părintele Valentin Tofan, protopop de Piatra-Neamț. S-au săvârşit slujbele Acatistului Sfântului  Mare Mucenic Dimitrie şi Vecerniei unită cu Litia. Din soborul celor 15 slujitori a făcut parte şi părintele arhimandrit Mihail Daniliuc, Egumenul Schitului Vovidenia al Mănăstirii Neamţ.

La finalul slujbelor, părintele Mihail Daniliuc a vorbit celor prezenţi despre însemnătatea momentului şi despre cei doi crotitori ai Parohiei Homiceni, Sfântul Mare Mucenic Dimitrie şi Sfântul Profet Ilie. Redăm câteva dintre cuvintele prin care părintele a subliniat legătura dintre modul în care ne mărturisim credința și trăirea ei de către Sfântul Prooroc Ilie: „Sfântul Proroc Ilie este prezent acum și aici în rugăciunile noastre. Vă propun un exercițiu de imaginație. În realitatea prezenței față către față, a noastră cu Sfântul Ilie, el ne poate întreba pe noi, slujitorii sfintelor altare, oare ne-am ridicat la înalta chemare sacerdotală? Am predicat cu toată ființa învățăturile lui Hristos? Ne-am îngrijit de turma încredințată spre păstorire? Pe monahi cu ce vorbe îi va întâmpina? Își împlinesc jurămintele? Oare profesorii care şi-au neglijat misiunea de a lumina, ar putea măcar privi către Sfântul Ilie? Medicii, asistentele, infirmierele din spitale care şi-au încălcat chemarea sfântă de a sluji vieţii, cum vor fi socotiți de omul lui Dumnezeu? Cum îi va privi pe judecătorii care nu au dovedit nepărtinire, osândind oameni nevinovați? Celor bogați care au uitat ce este mila, îndurarea, compasiunea, ce le va spune? Pe săracii leneși, pătimași, credeți că-i va felicita? Dar pe copiii care-şi necinstesc părinţii? Mamele ce-şi ucid pruncii, oare vor fi trecute cu vederea? În fine, poporului român, izvor de sfinţi şi sfinţenie, dar din ce în ce mai mult îndepărtat de Dumnezeu, ce întrebări îi va adresa? În acest proces de conştiinţe renaşte frumuseţea şi dulceaţa rugăciunii, respectarea menirii noastre, împlinirea responsabilităţilor pe care ni le asumăm”.

Vineri, 20 iulie 2018, s-au slujit, în sobor, Utrenia, Acatistul Sfântului Ilie, Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru ctitorii şi credincioşii parohiei mutaţi la Domnul.

După cuvântul de învăţătură rostit de părintele dr. Cătălin Mihai Bucur, au fost aduse mulţumiri Bunului Dumnezeu, ostenitorilor şi contributorilor acestui eveniment de către părintele paroh Sorin Amariei-Cosma, care ne-a mărturisit: „Muțumim Bunului Dumnezeu, Maicii Domnului și sfinților pentru aceste zile de binecuvântare ce s-au pogorât peste credincioșii din satul Homiceni. Au fost zile în care ocrotitorii parohiei şi ai bisericilor noastre s-au alăturat rugăciunilor noatre. Am primit harul Duhului Sfânt prin prezența Sfintelor Moaște ale Sfântului Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir. Aducem recunoştinţă Înaltpreasfinţitului Teofan Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei pentru părinteasca binecuvântare de a aduce la Homiceni sfintele moaşte, părintelui protopop Valentin Tofan pentru prezenţa la rugăciunile de laudă aduse Sfinților, dar și părinţilor Dumitru Boboc şi Adrian Giosan, slujitorii Parohiei Flora-Tătăraşi din Iaşi, care cu multă dragoste ne-au încredinţat sfintele moaște spre închinare în aceste zile. Să fie toate spre slava lui Dumnezeu, spre lauda sfinţilor Săi și spre a noastră mântuire”.

Sfinţirea noului lăcaş de cult din Homiceni a avut loc la data de 15 iunie 2013, fiind oficiată de către Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, iar pictura a fost sfinţită la 23 octombrie 2016 de către Preasfințitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor.